TRACK AND FIELD TEAMS TO COMPETE AT U SPORTS CHAMPIONSHIPS

TRACK AND FIELD TEAMS TO COMPETE AT U SPORTS CHAMPIONSHIPS

EDMONTON – Trinity Western’s track and field teams will compete at this week’s U SPORTS championships, starting Thursday at the University of Alberta in Edmonton.

U SPORTS Championship
Thursday, Mar. 9 – U SPORTS Championships (Edmonton) – 1:30 p.m. (PT)
Friday, Mar. 10 – U SPORTS Championships (Edmonton) – 1 p.m. (PT)
Saturday, Mar. 11 – U SPORTS Championships (Edmonton) – 11:30 a.m. (PT)

The competition kicks off Thursday at the Universiade Pavilion. The national meet concludes Saturday afternoon with the 4x400m relays. A full schedule is below.

TWU’s Canada West champion men’s team and Spartans women’s team, who finished fourth at the conference meet, will send a total of 24 athletes to the national championships, with 14 on the men’s side and 10 on the women’s side. Last year, TWU’s women’s team was eighth at the national championships, while the men’s team finished 16th.

This year, the Spartans enter the U SPORTS championships with a number of medal threats led by Regan Yee (South Hazelton, B.C.) on the women’s side and Declan White (South Surrey, B.C.) and Nathan George on the men’s side. Yee comes into the competition ranked first in both the 1500m and 3000m, while White is ranked second in the 3000m. Meanwhile, George is the defending national champion in the 300m and comes into the event ranked fourth while TWU’s men’s 4x200m team is second in the country and is coming off winning a silver medal at the Canada West championships last week.

Meanwhile, in the sprints, George is the defending national champion in the 300m and comes into the event ranked fourth while TWU’s men’s 4x200m second in the country after earning a silver medal at the Canada West championships last week.

“We’re certainly excited for this year’s Championships from an individual and relay perspective. After winning our first ever Canada West championship on the men’s side, there seems to be an extra jump in our athletes’ steps,” Trinity Western head coach Rob Pike. “After a challenging season – largely due to the snowy weather keeping us from training on our outdoor track – the conference result is a testament to how hard the guys have worked this year and over the past few years. With some of our top athletes on both the men’s and women’s sides really finding their form in recent weeks, there’s plenty of optimism that we’ll be able to make some noise in a variety of events this weekend.”

SPARTANS AT THE U SPORTS CHAMPIONSHIPS (U SPORTS Ranking)
All Times MST
THURSDAY
David Boyd – Heptathlon | Thursday & Friday (14th)
James Linde – 60m | Heats: 6:10 p.m. | Final: 7:10 p.m. (11th)
Men’s 4x200m | Heats: 8:20 p.m. (2nd)

FRIDAY
Calum Innes – 60m Hurdles | Heats: 4:45 p.m. | Final: 5:40 p.m. (9th)
Rachel Jerome – Long Jump | Final: 5:00 p.m. (7th)
Stephen Humphrey – High Jump | Final: 5:00 p.m. (7th)
Nathan George – 300m | Heats: 6:05 p.m. | Final: 7:50 p.m. (4th)
Kirsten Dunford – Pole Vault | Final: 6:30 p.m. (6th)
Maddy Evans – Pole Vault | Final: 6:30 p.m. (9th)
Regan Yee – 3000m | Final: 6:30 p.m. (1st)
Lisa Brooking – 3000m | Final: 6:30 p.m. (4th)
Mirelle Martens – 3000m | Final: 6:30 p.m. (17th)
Declan White – 3000m | Final: 6:50 p.m. (2nd)
James Linde – Long Jump | Final: 7:00 p.m. (8th)
Women’s 4x800m | Final: 8:00 p.m. (7th)
Men’s 4x800m | Final: 8:15 p.m. (6th)

SATURDAY
Mowa Adeleye – Triple Jump | Final: 12:30 p.m. (8th)
Maxime Leveille – Pole Vault | Final: 12:30 p.m. (11th)
Men’s 4x200m | Final: 2:25 p.m. (2nd)
Aaron Postma – Triple Jump | Final: 2:45 p.m. (8th)
Regan Yee – 1500m | Final: 2:45 p.m. (1st)
Declan White – 1500m | Final: 3:00 p.m. (10th)
Men’s 4x400m | Final: 4:15 p.m. (8th)

Athletes to Watch at the U SPORTS Track and Field Championships
CANADA WEST

Men’s Performer of the Meet
Spencer Allen, Alberta
Gold, Pole vault (5.09)

Men’s Athlete of the Year – Track
Cole Peterson, Victoria
Gold, 1500m (3:52.97)
Silver, 1000m (2:27.48)

Men’s Athlete of the Year – Field
Peter Millman, Lethbridge
Gold, Weight throw (18.13m)
Gold, Shot put (17.54m)

Women’s Performer of the Meet
Carline Muir, Alberta
Gold, 300m (37.79)
Gold, 4x200m relay (1:39.63)

Women’s Athlete of the Year – Track
Ashley Whiteman, Alberta
Gold, 4x200m relay (1:39.63)
Silver, 4x400m relay (3:55.26)
Silver, 300m (39.64)
Bronze, 600m (137.72)

Women’s Athlete of the Year- Field
Niki Oudenaarden, Calgary
Gold, Pentathlon (4,202)
Gold, High jump (1.69m)
Gold, 4x400m relay (3:53.36)
Silver, Shot put (13.16m)
Silver, Long jump (6.00m)

OUA

Men’s Performer of the Meet
Jack Sheffar, Western
Gold, 1500m (3:51.50)
Gold, 3000m (8:20.58)

Men’s Athlete of the Year – Track
Sacha Smart, Toronto
Gold, 1000m (2:21.13)
Gold, 4x400m relay (3:16.61)
Silver, 600m (1:19.05)
Silver, 4x800m relay (7:40.27)

Men’s Athlete of the Year – Field
Jared Skeath, Guelph
Gold, weight throw (20.23m)
Silver, shot put (16.71m)

Women’s Performer of the Meet &
Women’s Athlete of the Year - Field
Kaleigh Hole, Western
Gold, Pentathlon (3,834)

Women’s Athlete of the Year – Track
Joy Spear Chief-Morris, Western
Gold, 60mH (8.28)
Silver, 60m (7.50)
Silver, 4x200m relay (1:39.71)

RSEQ

Men’s Performer of the Meet
Telvin Tavernier, Carleton
Silver, 60mH (8.86)
Silver, Long jump (6.52m)
Gold, Pole vault (4.50m)

Men’s Athlete of the Year – Track
Antoine Thibeault, Laval
Silver, 3000m (8:19.93)
Silver, 1500m (3:51.96)

Men’s Athlete of the Year – Field
Marc-Antoine
Lafrenaye-Dugas, Sherbrooke
Gold, Shot put (16.84m)
Gold, Weight throw (3.51m)

Women’s Performer of the Meet
Aurélie Dubé-Lavoie, Laval
Gold, 1500m (4:35.30)
Gold, 4x800m relay (9:07.96)
Gold, 3000m (9:53.36)
Silver, 100m (2:54.48)

Women’s Athlete of the Year – Track
Émy Béliveau, Sherbrooke
Gold, 60m (7.42)
Gold, 300m (39.76)
Silver, 4x200m relay (1:42.92)
Gold, 4x400m relay (3:54.49)

Women’s Athlete of the Year- Field
Ariane Dubois, Sherbrooke
Gold, Weight Throw (17.22m)

AUS

Men’s Performer of the Meet
Alain Doucet, Moncton
Gold, Pole vault  (4.11m)
Gold, Heptathlon (4,370)

Men’s Athlete of the Year – Track
Mike Van der Poel, Dalhousie
Gold, 300m (34.96)
Gold, 4x200m relay (1:31.33)
Gold, 4x40m relay (3:27.58)

Men’s Athlete of the Year – Field
Jordan Bruce, Dalhousie
Gold, Long jump (7.35m)
Gold, Triple jump (14.83m)

Women’s Performer of the Meet
Sarah Myatt, Dalhousie
Gold, 600m (1:35.83)
Gold, 1000m (3:11.40)

Women’s Athlete of the Year – Track
Colleen Wilson, Dalhousie
Gold, 1500m (4:30.41)
Gold, 3000m (10:35.37)

Women’s Athlete of the Year- Field
Jennifer Bell, Mount Allison
Gold, Shot put (13.86m)

2017 CHAMPIONSHIP SCHEDULE
(All Times MT)

Thursday, March 9
2:30 p.m.          Weight Throw (W)
3:00 p.m.          60m Hurdles (W) Pentathlon
3:15 p.m.            60m Hurdles (M) Heptathlon
3:45 p.m.           High Jump (W) Pentathlon
4:00 p.m.           Long Jump (M) Heptathlon
5:15 p.m.             Shot Put (M) Heptathlon
6:00 p.m.           60m (W) Heats
6:10 p.m.            60m (M) Heats
6:15 p.m.            Shot Put (W) Pentathlon
6:30 p.m.           High Jump (M) Heptathlon
6:45 p.m.          Opening Ceremony/Anthem                              
7:00 p.m.            60m (W) Final
7:10 p.m.            60m (M) Final
7:30 p.m.            Long Jump (W) Pentathlon
7:30 p.m.            600m (W) Heats
7:45 p.m.            600m (M) Heats
8:00 p.m.            4x200m (W) Heats
8:20 p.m.            4x200m (M) Heats
8:45 p.m.            800m (W) Pentathlon

Friday, March 10
2:00 p.m.       Weight Throw (M) Final
3:30 p.m.       60m (M) Heptathlon
4:30 p.m.       Pole Vault (M) Heptathlon
4:30 p.m.       60m Hurdles (W) Heats
4:45 p.m.        60m Hurdles (M) Heats
5:00 p.m.       Long Jump (W) Final
5:00 p.m.       High Jump (M) Final
5:00 p.m.       1000m (W) Final
5:10 p.m.        1000m (M) Final
5:30 p.m.       60m Hurdles (W) Final
5:40 p.m.       60m Hurdles (M) Final
5:50 p.m.       300m (W) Heats
6:05 p.m.       300m (M) Heats
TBD                 100m (M) Heptathlon
6:30 p.m.       Pole Vault (W) Final
6:30 p.m.       3000m (W) Final
6:50 p.m.       3000m (M) Final
7:00 p.m.       Long Jump (M) Final
7:00 p.m.       Shot Put (W) Final
7:40 p.m.        300m (W) Final
7:50 p.m.        300m (M) Final
8:00 p.m.       4x800m Relay (W) Final
8:15 p.m.        4x800m Relay (M) Final

Saturday, March 11
12:30 p.m.      Triple Jump (W) Final
12:30 p.m.      Pole Vault (M) Final
1:15 p.m.         600m (W) Final
1:30 p.m.        600m (M) Final
2:15 p.m.         4x200m Relay (W) Final
2:25 p.m.        4x200m Relay (M) Final
2:30 p.m.        High Jump (W) Final
2:45 p.m.        Triple Jump (M) Final
2:45 p.m.        Shot Put (M) Final
2:45 p.m.        1500m (W) Final
3:00 p.m.       1500m (M) Final
4:00 p.m.       4x400m Relay (W) Final
4:15 p.m.        4x400m Relay (M) Final
5:00 p.m.           
Championship Award Presentations (male and female MVPs of the meet, Coaches of the Year)

About U SPORTS

U SPORTS is the national brand for University Sports in Canada. Every year, over 12,000 student-athletes and 500 coaches from 56 universities vie for 21 national  championships in 12 different sports. U SPORTS also provides higher performance international opportunities for Canadian student-athletes at Winter and Summer Universiades, as well as numerous world university championships.

-U SPORTS-
-TW-

View: Mobile | Desktop